BUKWICA - Wieś siedziba sołectwa

Sołectwo: Bukwica

Aktualna liczba mieszkańców - 161

Historia

Wieś Bukwica wzmiankowana jest w źródłach już w 1338 r. margrabia Ludwig na prośbę właścicieli: Betkine de Ost z Drezdenka i Dobrogosta z Sierakowa nadaje wieś Joannitom z Chwarszczan. Nie znane są późniejsze koleje losu wsi, można przypuszczać, że ulega zniszczeniu. Dopiero bowiem w 1833 r. założony został folwark Bukwica - na terenach leśnych, wchodził w skład domeny królewskiej, podobnie jak 2 majątki dawnego zakonu cysterek w Pełczycach. Majątek był dzierżawiony. Nie zachowały się nazwiska kolejnych dzierżawców. Po II wojnie światowej w majątku działało PGR, obecnie ANR.

Układ przestrzenny i zabudowa

Mapa z lat 1892 r. dokumentuje Bukwicę jako niewielki folwark o kompozycji geometrycznej, zwartej, składający się z 4 wielkokubatowych budynków, posadowionych posadowionych dwóch równoległych liniach. Na N od podwórza gospodarczego zaznaczona niewielka kolonia mieszkalna i ogrody; od S zabudowania otoczone parkiem. Mapa z 1934 r. ukazuje układ analogiczny do w/opisanego. Obecnie podwórze gospodarcze uległo dewaloryzacji w wyniku poważnego przebudowania obiektów gospodarczych. Walory kulturowe zachował natomiast dwór i park.

uzp

ceidg