BĘDARGOWIEC - Wieś

Będargowiec
Sołectwo: Będargowo

Aktualna liczba mieszkańców - 88

Historia

Folwark w Będargowcu powstał przypuszczalnie w 2 poł. XIX w., na gruntach Będargowa (ówczesny właściciel - Julius Adolf von Kühcke), być może jako gospodarstwo pomocnicze. Brak wiadomości źródłowych na temat właścicieli majątku i rodzaju działalności. Od 1948 r. majątek należał do PNZ, później działał tu PGR (Inspektorat Przekolno). Obecnie w zasobach ANR.

Układ przestrzenny i zabudowa

Materiał kartograficzny z 1892 r. dokumentuje Będargowiec jako niewielki zespół folwarczny w formie zwartego, zamkniętego czworoboku z założeniem parkowym (ze stawem) od zachodu. Niewielka kolonia mieszkalna ulokowana na zachód od majątku, przy drodze. Mapa z 1934 r. potwierdza analogiczny układ założenia folwarczno-parkowego, powstała linia kolei wąskotorowej - przeprowadzona równolegle do drogi w kierunki Będargowa.
Obecnie założenie folwarczne częściowo zdekomponowane wyburzeniem stodoły i obory, zamykających podwórze od wschodu, pozostałe obiekty w większości przemurowane, zdewaloryzowane (nowe przeprucia, pokrycie dachów). Wartości kulturowe zachował niewielki dwór z przełomu XIX i XX w. oraz niewielki park, dające się wydzielić w czytelny sposób zespół rezydencyjno-parkowy. 

Polecamy

uzp

ceidg

wfos

pup

RZGW

gaz_systemSPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2023

Logo GBS Bank
SPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2023

SPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2023

Kontakt

URZĄD MIEJSKI W PEŁCZYCACH
ul. Rynek Bursztynowy 2

tel. 95 768 50 38
fax 95 768 51 18
e-mail: umig[@]pelczyce.pl

Nr Konta Bankowego
Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku
Oddział w Pełczycach
Nr konta bankowego 45 8355 0009 0098 0214 2000 0007

 

Mapa

BIP 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok